Tisza Táncegyüttes

2020 óta fiatal és ambiciózus művészeti vezető felel a 2021-ben hetvenöt esztendős Tisza Táncegyüttes (TTE) szakmai munkájáért. Az idén krisztusi korba lépett, harminchárom éves Kabdebon Szabolcsot 2020 júniusában pályázat útján választották ki a nemes feladatra. Értékes örökség birtokába került, melyet olyan Állami, Kossuth- és Prima-díjas, egyéb rangos művészeti elismerést elnyert nagyságok hagytak hátra, mint Tímár Sándor, Sajti Sándor, Várhelyi Lajos, Erdélyi Tibor vagy Mihályi Gábor.

A „Tisza” hazánk legrégebbi amatőr néptáncegyüttese. Nemzedékek hosszú sora táncolt és muzsikált már az együttesben, olyan neves és kevésbé ismert emberek, akiket összeköt a néptánc és a népzene páratlanul nagyszerű élménye. Egykoron ugyanezt a hagyományőrzésből és a tradíciót új értékekkel történő gyarapításából fakadó élményt keresték már azok a középiskolás regős cserkészek is, akik Kaposvári Gyula polihisztor – a város és a Jászkunság kulturális, művészeti, helytörténeti hagyományait felkutatta és gondozta, később könyvtár- és múzeumigazgatóként alkotott maradandót – vezetésével 1946-ban tánccsoportot alakítottak Szolnokon. Odaadó szorgalmuk, falujáró gyűjtőmunkájuk azonban korán megteremtette az első szakmai sikereket is. Néhány esztendő múlva az alapítók közül többen is örökre összekapcsolták életüket a magyar néptáncmozgalommal. Molnár István és Rábai Miklós tanítványaként fejlesztették tudásukat. Tímár Sándor, Sajti Sándor és Várhelyi Lajos több éven át voltak egy-egy időszakban a Tisza Táncegyüttes művészeti vezetői, az együttes arculatát meghatározó koreográfusai. Főként ennek volt köszönhető az, hogy a próbahelyek és a fenntartók többszöri változása ellenére az együttes az ’50-es években, és az azt követő egy-két évtizedben is képes volt megtartani korán kivívott tekintélyét.

Az elmúlt háromnegyed évszázadban nemzedékek sora táncolt és zenélt az együttesben. Az újabb és újabb fiatalok nagy szorgalommal és szeretettel foglalkoznak a néptánccal. Mindezt hajdan s napjainkban is a mindennapi munkájuk vagy a tanulás mellett vállalják. De már az első táncosok és a későbbiek közül is többen élethivatásuknak választották a néptáncot. Néhányan jeles koreográfussá és a magyar néptánc-mozgalom vezető egyéniségeivé váltak.

Várhelyi Lajos, aki több éven át volt az együttes művészeti vezetője, 1972-ben megalapította a város első gyermek-néptáncegyüttesét. Ez a csoport a Corvinka Táncegyüttes, amely a Tisza Táncegyüttes legfontosabb utánpótlásnevelő-műhelye. Az 1980-as és ’90-es években is olyan jeles művészeti vezetői voltak az együttesnek, mint Erdélyi Tibor, az Állami Népi Együttes volt szólistája, vagy Mihályi Gábor Harangozó Gyula-díjas táncművész, aki jelenleg az Állami Népi Együttes művészeti vezetője. Az évtizedek alatt itt muzsikált zenészek közül meg kell említeni Kállai János és Seres Géza kiváló prímásokat, a Sodrás, a Csík, a Dűvő, a Bekecs vagy a Galga zenekarokat és sok-sok nagyszerű muzsikust.

A Tisza Táncegyüttes fellépett már Európa csaknem minden országában, és többször Japánban is.

MEGNEVEZÉS

Tisza Táncegyüttes

KATEGÓRIA

Kulturális értékek

KAPCSOLAT

Cím: Szolnok, Tiszaligeti sétány 9691.15

Telefon: +36 (30) 689-44-33

TUDTAD?

A Tisza Táncegyüttes a kétévente megrendezett Szolnoki Országos Néptáncfesztivál rendszeres fellépője, fő partnere. Az együttes tiszteletbeli elnöke, Szolnok díszpolgára Kovács Mihály, Misi szan, aki szenvedéllyel gyűjti a japán művészeti alkotásokat, elsősorban a kokesi babákat.

ISMERD MEG TOVÁBBI ÉRTÉKEINKET: