Golden Hind, Csőrike harci helikopterek

Simkó Zsolt festőművészről valószínűleg kevesen tudják, hogy az ő nevéhez fűződik a Magyar Légierő három Mi–24-es harci helikopterének (Csőrike I. – ez volt az első festett forgószárnyasa –, a Golden Hind, azaz az Aranyszarvas és a Csőrike II.) a díszfestése. Zsolt civil volt, amikor a lehetőséget megkapta, hogy festékszóró pisztollyal támadja meg a honvédség egy gépét.

Mint arról az airbase blogot jegyző Szórád Tamás is beszámolt, a rendszerváltást követő időszakban lehetővé vált, hogy egyes katonai repülőgépek és helikopterek az egész sárkányra kiterjedő látványos festést kapjanak. A sort a taszáriak cápaszájas MiG-21-es vadászrepülője, Cápeti nyitotta 1992-ben, amely azóta a két Csőrikével és az Aranyszarvassal együtt egyaránt a szolnoki RepTár-ban tekinthető meg.

Elsőként a 117-es oldalszámú Mi-24D helikoptert festették át 2000. augusztus 18. és 23. között Szentkirályszabadján, az akkor még létező MH 87. Bakony Harcihelikopter Ezrednél, az alakulat nyílt napjára. A festés alapötletét egy sas mintájúra festett makett adta, amit Juhász „Juci bácsi” János nyugállományú alezredes tervei alapján Gyurcsán Zoltán honvéd készített el. A festést leginkább a Kerecsen század emberei szorgalmazták. A végleges terveket már a Herenden végzett veszprémi porcelánfestő, Simkó Zsolt készítette el.

2007-ben felmerült, hogy a közelgő kecskeméti nemzetközi repülőnapra egy különleges festésű helikoptert kellene küldeni. A kiválasztott tervezet az Aranyszarvas (Golden Hind) volt, amit Hordós Tibor főhadnagy, a magyar trikolor, a klasszikus műrepülő repülőgépfestés ötvözésével és a történelmünkre utaló Csodaszarvas fekete alapon történő megjelenítésével képzelt el. A forgószárny és a faroklégcsavar szintén nemzeti színeket kapott, és forgáskor a magyar kokárdát mintázták. A festés különlegessége még, hogy a szokásokkal ellentétesen ez az egy helikopter nemcsak az üzembentartó század jelvényét – a Vörös Sárkányt –, de a típust repülő zászlóalj, a Phoenix jelvényét is viselte. A helikopter elejére tervezett, a tarsolylemezeken is megjelenő Csodaszarvast a végleges változaton Tömböl altábornagy javaslatára „Juci bácsi” cserélte le a szarvastehén fejére. Az átfestésre a 714-es oldalszámú Mi-24V helikoptert jelölték ki. A szarvastehén fejének, a vörös sárkánynak és a lángoló Phoenix jelvénynek a felfestésére ismét Simkó Zsoltot kérték fel, aki megint airbrush technikával alkotott. A gép 2010-ig vett részt hazai és nemzetközi bemutatókon és gyakorlatokon, amikor az üzemidő lejárta miatt leállították. Ezzel az Aranyszarvas lett a Magyar Honvédség legtovább repülő díszfestésű helikoptere.

Csőrike II. festését 2010-ben határozták el. A kiválasztott helikopter a 716-os oldalszámú Mi-24V lett, festésére ismét Simkó Zsoltot keresték meg, aki elkészítette a terveket. Csőrike I. 2017-ben, az Aranyszarvas és Csőrike II. pedig 2019-ben került a RepTárba. Utóbbi két festett helikopter került be a városi értéktár kincsei közé.

MEGNEVEZÉS

Golden Hind, Csőrike harci helikopterek

KATEGÓRIA

Ipari és műszaki megoldások

KAPCSOLAT

Cím: Reptár, Szolnok, Indóház u. 4-6.

Telefon: (06 56) 781 530

TUDTAD?

A RepTár fennállása óta közel 1500 felajánlott tárgyat kapott, amelyekben megtalálható újság, könyv, jelvény, felvarró, emléktárgy, felszerelési tárgyak, egyenruha, dokumentumok, fényképek, II. világháborús emlékek, modellek.

ISMERD MEG TOVÁBBI ÉRTÉKEINKET: