Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus

A megyeszékhely egyik legigényesebb magaskultúra-közvetítő gyöngyszeme a Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus. Több mint félévszázada öregbíti a város hírnevét határon innen és túl. A kórus 2019-ben egész éves koncertsorozattal ünnepelte fennállásának ötvenéves jubileumát.

A Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus 1969-es alapítása óta folyamatosan, hivatásos együttesként működik. Egykoron Szolnok Város Tanácsa keltette életre – csak az elnevezés változott –, ma Szolnok Város Önkormányzata a legfőbb fenntartója – működéséhez az Emberi Erőforrások Minisztériuma nyújt támogatást. Székhelye stílszerűen a Szolnoki Bartók Béla Zeneiskola. A kamarakórus 2017. július 1-től önálló költségvetési szervként működik.

Az eltelt évtizedek alatt a – hivatalosan 12, vendégművészekkel kiegészülve, alkalmanként ennél több tagot is számláló – kórus mindvégig megőrizte kimagasló szakmai színvonalát, egyediségét, és lett az ország egyetlen hivatásos női kamarakórusaként kiemelt kategóriás együttes. A nőikar a hazai és a nemzetközi koncertpódiumok kedvelt vendége. Az együttes nemcsak a város, hanem a megye és az ország zenei életében is fontos szerepet tölt be. A kar az elmúlt évtizedek alatt bejárta szinte az egész világot, Szentpétervártól Szicíliáig, Izraeltől Japánig. A kórus művészeti vezetője és karnagya 1989-től Molnár Éva. A Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Film- és Előadó-művészeti Iroda határozata értelmében „Kiemelt” minősítést kapott.

A kórus repertoárjának jelentős részét romantikus és 20. századi, valamint kortárs zeneszerzők művei alkotják. Világi és egyházzenei művek egyaránt hallhatók koncertjeiken. A Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus a saját szervezésű sorozataiban az acappella kórusmuzsika sokszínűségét mutatja be. A nőikarnak már védjegyévé váltak a – sok esetben ősbemutatókkal fűszerezett – kamaraestek. A kórus fő célja, hogy különböző korokba, műfajokba kirándulva vendégművészekkel és a társművészetekkel együtt olyan élményt nyújtson, ami a jelenlegi és a leendő koncertre járó közönség igényeire épül. Koncertjeik jellemzője az a különleges női energia – érzékeny előadásmód, finomság, lágyság, lobbanékonyság, visszafogottság – ami egyedivé teszi, megkülönbözteti a Szolnoki Bartók Béla Kamarakórust más előadóktól. A hangversenyek olyan minőségi koncertélményt nyújtanak, melyeket az ország, de a világ bármely koncertszínpadán is büszkén vállal a nőikar.

A kórus számos alkalommal közös előadásokon állt színpadra a Szolnoki Szimfonikus Zenekarral, illetve fontos szerepet vállal a Szolnoki Szigligeti Színház zenés produkcióiban is. A 2018-as Semmelweis-emlékévben felkérték a Semmelweis című operában való (fő)szereplésre. A hazai ősbemutatót a Miskolci Nemzeti Színházban, a Bartók Plusz Operafesztiválon, az amerikai szerzőpáros (Raymond J. Lustig zeneszerző és Matthew Doherty szövegíró), illetve Semmelweis Ignác ükunokája, dr. Hütter Antónia jelenlétében tartották meg.

Az együttes kiemelt figyelmet fordít a fiatalok zenei nevelésére. Évente többször tartanak olyan ifjúsági koncerteket, amelyen egy-egy zenetörténeti korszak vagy egy-egy zeneszerző művei kerülnek bemutatásra. A televízió és rádió rendszeresen készít felvételt az együttessel.

Legutóbbi elismerései: Kaposvári Gyula-díj (1999); Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Művészeti Díj (2006); Ezüst Pelikán-díj (2008); Jász-Nagykun Szolnok Megyei Területi Prima Díj (2010).

MEGNEVEZÉS

Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus

KATEGÓRIA

Kulturális értékek

KAPCSOLAT

Cím: Szolnok, Réz utca 1.

Telefon: 36 20  436 8220

TUDTAD?

A legkisebb gyerekekhez Babzsák koncertekkel igyekeznek a kórus tagjai közelebb hozni a klasszikus műveket. A program folyamán a legszebb dallamok csendülnek fel, miközben a történetet játékos formában, aktív részvétellel ismerhetik meg a gyerekek, felnőttek.

ISMERD MEG TOVÁBBI ÉRTÉKEINKET: