RepTár Szolnoki Interaktív Repülőmúzeum

Szolnok jelenlegi legsikeresebb és leglátogatottabb idegenforgalmi attrakciója a RepTár Szolnoki Interaktív Repülőmúzeum. A 2016. évi Szolnok város napja programsorozat részeként nyitotta meg kapuit. A RepTár életre hívásával új időutazás vette kezdetét, hiszen a megyeszékhely első és szintén népszerű, ugyancsak a földön megtekinthető „légiparádéja” ugyanis két évvel korábban befejeződött: 2014. október 31-én lezárult egy korszak: 41 évvel ezelőtti megalapításának helyén végleg bezárt a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Szolnoki Repüléstörténeti Kiállítóhely, közismert nevén a Szolnoki Repülőmúzeum. Közép-Európa egyik legnagyobb repüléstörténettel foglalkozó kiállítása a szolnoki katonai helyőrség, az Ittebei Kiss József hadnagy 86. Szolnok Helikopter Bázis szomszédságában, Szandaszőlősön volt található. Ha nem is hivatalosan, ám az átszállított kiállítási tárgyak egy része, illetve a szakmai-személyi állomány hasonló összetétele folytán mégiscsak a RepTár (jog)elődjének lehetne tekinteni. És bezárásáig szintén a Szolnoki Értéktár kincse között szerepelt…

No, de fordítsuk figyelmünket a RepTárra! Ideális esetben vasúttörténeti parkként illett volna hasznosítani, hiszen ezen a helyen eredetileg az ország másodikként megépített vasútvonala, vele együtt pedig a város egykori pályaudvara állt. Ám nem optimális állapotok, hanem remek hasznosítási ötletek és egyéb szerencsefaktorok járultak hozzá, hogy vasúti múltidéző helyett az egykori Indóház és környezete ma Közép-Kelet-Európa egyedülálló repüléstörténeti kiállítóhelyéül szolgál.

A hazai vasútépítés 1846 őszén kezdődött az első, Pest és Vác, majd a második, Pest és Szolnok között lerakott vasútvonal által – utóbbit 1847. szeptember 1-én avatták fel ünnepélyesen. Ennek megnyitását közvetlenül követő időszakban a vasúti járművek karbantartása nem igényelt nagy javítóbázist, ezért Szolnokon csak egy, a fűtőházzal egyesített kis fiókműhelyt építettek fel az Indóház szomszédságában. Ez volt a legelső szolnoki vasúti járműjavító, mely műemlékké nyilvánított épület ma is áll, mi több, új feladatot kapott a RepTár létesítményegyüttes részeként.

A RepTár létjogosultságát mi sem bizonyítja jobban, minthogy alig több mint egy hónappal a 2016 szeptemberi – a magyar vasút születésének 170. évfordulóján történt – avatását követően már a tízezredik látogatóját fogadta, egy hónappal később pedig már a húszezrediket. Működése harmadik hónapjában nem kis meglepetésre, ám megérdemelten elnyerte a 2016. év Turisztikai Attrakciója címet. A RepTár nem csupán egy repüléstechnikai múzeum. Élő műhely. Konferenciáknak, előadás-sorozatoknak ad helyet, volt, hogy (dokumentum)filmet forgattak a RepTárban, volt, hogy a Quimby koncertje erősítette az első RepTár Pikniket, a „170 éves a Pest–Szolnok vasútvonal” című rendezvény kapcsán pedig a repülőmúzeumba érkezett a Szent Korona másolata. A vendégek azóta is csak jönnek, jönnek és jönnek, itthonról és külföldről egyaránt.

A RepTár több mint 4500 négyzetméternyi fedett kiállítóterével és mintegy 60 ezer négyzetméternyi alapterületével már mérete okán is figyelemre tarthat számot. A múzeum több, mint egy nagy repülőgép-emlékpark. Az itt található nyugdíjazott és restaurált gépek mellett ugyanis megannyi interaktív eszköz kínál különleges élményt a látogatóknak. A RepTár nemcsak kiállítóhely, de élményeket és szórakozást kínáló tematikus park is, amely a repülés szerelmesei mellett remek kikapcsolódást kínál családoknak, baráti társaságoknak egyaránt.

MEGNEVEZÉS

RepTár Szolnoki Interaktív Repülőmúzeum

KATEGÓRIA

Turizmus és vendéglátás

KAPCSOLAT

Cím: Szolnok, Indóház u. 4-6.

Telefon: (06 56) 781 530

TUDTAD?

A repülőgép-szimulátorba ülve látod a tájat, a reptér fényeit. Beindíthatod a repülőgépet, érezheted az emelkedést, a gép mozgását, az időjárási viszonyokat. A Hangár épületében a MiG-21 vadászgép és a JAK-52 gyakorló repülőgép valódi fülkéit is kipróbálhatod. A 3D karikával 3 dimenziós mozgást lehet végezni, mely egyedülálló élményt, a súlytalansághoz hasonló, lebegő érzést nyújt.

ISMERD MEG TOVÁBBI ÉRTÉKEINKET: