A Szolnoki Görögkatolikus Egyházközség templomának ikonosztáza és harangjai

A Szolnoki Görögkatolikus Egyházközséget dr. Keresztes Szilárd hajdúdorogi megyéspüspök alapította 1989. szeptember 1-én. A püspök úr Jaczkó Györgyöt bízta meg a Jász-Nagykun-Szolnok megyében élő, bizánci rítusú katolikus közösség megszervezésével.

Az első években a Partos kápolnában és a Széchenyi lakótelepen működő Széchenyi István Általános Iskola úttörőszobájában voltak a szentmisék. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyűlés és a szolnoki közgyűlés 1992-ben a Széchenyi István körúti, a Gyermekváros utca és a Kaán Károly út által határolt területet adományozta az alakuló egyházközségnek. Rá egy évre, 1993-ban egy felvonulási épületet állítottak fel, amely most a harangtoronytól nyugatra található. Így saját „fatemplommal” rendelkezett a közösség, amely Kovordányi György adománya, és 80 négyzetméternyi terület.

Az idővel egyre népesebb gyülekezet számára az Ybl-díjas Nagy Tamás építész által 1997-ben tervezett és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által 2000-ben 39 millió forinttal támogatott, a Széchenyi városrész keleti kapujánál megépített Szentlélek Kiáradása görögkatolikus templomot 2002. március 24-én, Virágvasárnap adták át ünnepélyesen a híveknek. Déli 12-órakor Jaczkó György parókus a harangokat, 17-órakor pedig Keresztes Szilárd püspök a templomot szentelte fel a Szentlélek kiáradásának tiszteletére.

A templom leglátványosabb eleme az ikonosztázion, amely elválasztja a külső és a belső szentélyt. A 37 darabból álló képfal Korényi János budapesti ikonfestő és nővére, Korényi Kinga ötvösművész csodálatos munkája. A Jász-Nagykun-Szolnok megyében élő ferences öregdiákok összefogásából, dr. Monostory László vezetésével jött létre a 9 méter magas harangtorony, amely külön épült. Két harang lakik benne. A nagyobbik, Szent György, 207 kilogramm súlyú, A-hangzású, melynek főszponzora a Rotary Club Szolnok volt. A kisebbik, Kisboldogasszony, 137 kilogramm súlyú, E-hangú, amely néhai Szakáll János adománya. A harangok Lázár Imre székelyudvarhelyi harangöntő-mester műhelyében készültek 2001-ben. Ugyanezen formára öntött ifjabb testvéreik, a szintén ugyanott készült kis harangok máig Székelyudvarhely lakosait hívják Isten dicséretére. Ugyancsak 2001-ben készült el a templomkertben látható Szent Miklós-szobor is, amely Pándi István fafaragó munkája. Öt évvel később, 2006-ban pedig egy újabb emlékművel gazdagodott a templom. Ekkor avatták fel a városrész névadójának, gróf Széchenyi István reformkori államférfinak a domborművét, amely a haranglábon kapott helyett.

A Szolnoki Görögkatolikus Egyházközség templomának ikonosztáza és harangjai egyedülálló, sajátos alkotások. Különösen az ikonosztazion az, amely – bár modern, kortárs művészeti alkotás – mégis a görögkatolikus egyház bizánci gyökereit mutatja, ahhoz nyúlik vissza. A harangok pedig nemzeti összetartozásunk gyönyörű példái, amelyek honfitársainkat, mindnyájunkat egyaránt gazdagítanak. A templom ikonosztázionja 2010 nyarán készült el, amely a nagykállói Busák és fiai Kft. faipari vállalkozás munkája.

 

MEGNEVEZÉS

A Szolnoki Görögkatolikus Egyházközség templomának ikonosztáza és harangjai

KATEGÓRIA

Kulturális

KAPCSOLAT

Cím: Szolnok, Gyermekváros u. 2.

Telefon: 56 / 522-060

TUDTAD?

Magyarországon a görögkatolikus templomok elterjedési időszakából kifolyólag elsősorban a barokk stílusú, faragott, padlótól mennyezetig érő ikonosztázion a jellemző.

ISMERD MEG TOVÁBBI ÉRTÉKEINKET: