Prima Primissima Megyei/Területi Prima Díj
MEGNEVEZÉS

Prima Primissima Megyei
/Területi Prima Díj​

KATEGÓRIA

Kulturális örökség

KAPCSOLAT

A Prima Primissima Díjat Demján Sándor (Börvely, 1943. május 14. – Budapest, 2018. március 26.) közgazdász üzletember a rendszerváltozás utáni évtizedek egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb vállalkozója – a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) támogatásával – 2003-ban alapította. A Prima Primissima küldetése, hogy példaképeket állítson a társadalom elé, a kiválóságokat, azok minőségi munkásságát ismerje is el. Megjutalmazzon olyan művészeket, sportolókat, valamint a tudományos élet, a népművelés, az oktatás és a sajtó képviselőit, akiknek teljesítménye, emberi tartása, értékrendje követendő lehet mindannyiunk számára.

A Prima Primissima Díj 2005-től egészült ki a Területi Prima Díjak rendszerével. Ekkortól szűkebb környezetünk kiválóságai is méltó elismerésben részesülnek. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Területi Prima Díj „atyja” dr. Lits József, a VOSZ Jász-Nagykun-Szolnok megyei elnöke, a szövetség országos Ellenőrző Bizottságának elnöke egy vele készült interjúban eképp vallott a kezdeményezésről:

– Amikor Demján Sándor, a VOSZ 2018-ban elhunyt elnöke megálmodta megvalósította és útjára bocsájtotta a Prima Primissima Díjat, tapasztaltuk annak országos sikerét, s egyszerűen megirigyeltük – mondta Lits József. A szervezet megyei elnöke úgy emlékszik, hogy a VOSZ egyik elnökségi ülésen beszéltek is a hatásáról, és akkor vetette fel: mi lenne, ha megpróbálnák a megyékben is helyi szinten? Demján Sándor bólintott, és csak annyit mondott: „Gyerünk, próbáljátok meg!”. Nekiláttak, végiggondolták, megszervezték és Jász-Nagykun-Szolnok megyében megszületett a Megyei/Területi Prima Díj a gálával együtt. 2005. szeptember 16-án rendezték meg az első ünnepélyes díjátadó estet, és Szolnokon azóta is minden évben szeptember 16-a a Nagy Nap, mert azt kérte „A Főnök”, hogy lehetőleg ugyanazon a napon legyen a Gála. Mindegy, hogy az keddre vagy péntekre esik – a hagyomány, az hagyomány. Egyébként a szolnokiak az egyetlenek, akik nem változtattak ezen a tradíción.

– Azoknak a vidéken élő, dolgozó, alkotó embereknek a teljesítményét igyekszünk elismerni, akikre kevesebb reflektorfény jut, mint a fővárosiakra. Azt hiszem, ez minden évben sikerül, csak azt sajnálom, hogy nem kaphatnak mások is díjat, pedig sokan, még többen megérdemelnék. Az elnök úr azt mondja, hogy boldog embereket ismernek el, mert ők szeretik azt, amit csinálnak, azt pedig igyekeznek a legjobban véghez is vinni – hangsúlyozta dr. Lits József.
A Területi Prima Díj jelöltjeit minden évben egy szakmai grémium választja ki: tíz kategóriában 3-3 személyt/szervezetet, összesen harminc várományost. Rájuk bárki szavazhat az Új Néplap megyei napilapban található szelvényeken. A tíz legtöbb szavazatot kapott jelölt közül ugyancsak egy szakmai bizottság választja ki az azévi Prima Díjasokat, illetve a különdíjast, a legtöbb „külső” voksot kapott pedig közönségdíjas lesz.

A díjkiosztó Területi Prima Gála helyszíne hosszú ideje a Szolnoki Szigligeti Színház. A teátrum felújítása miatt az utóbbi években az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ adott otthont az ünnepi eseménynek.
A 2022-es évben immáron 18. alkalommal választják meg a Területi Prima Díjra legérdemesebbeket.

A Prima Primissima Területi Prima Díj eddigi birtokosai Jász-Nagykun-Szolnok megyében:
2005: Prima: Simon Ferenc (Képzőművészet); Dr. Lengyel Lajos (Tudomány); F. Bede Ferenc (Népművészet és Közművelődés). Közönségdíj: dr. Száz Jánosné (Oktatás és Köznevelés).
2006: Prima: Lengyel Boldizsár (Sajtó); Bali József (Zeneművészet); Sebestyén Éva (Színház- és Filmművészet). Közönségdíj: Papp Alice (Oktatás és Köznevelés).
2007: Prima: Szolnoki Szimfonikus Zenekar (Zeneművészet); Dr. Herczeg Béla (Tudomány); Györfi Sándor (Képzőművészet). Közönségdíj: Márkus Ica (Népművészet és Közművelődés). Különdíj: B. Nagy Pál (Sport).
2008: Prima: Deme József (Sport); Álmosdi Árpád és Csendes Mónika (Építészet és Építőművészet); Szolnoki Kodály Kórus (Zeneművészet). Közönségdíj: Valkó Mihály (Sajtó).
2009: Prima: Jenei Gyula (Irodalom); Molnár László (Színház- és Filmművészet); Dr. Nemes András (Tudomány). Tiszteletbeli különdíj: Markó Iván (Táncművészet). Különdíj: Dienes Eszter (Irodalom); D. Szabó Miklós (Sajtó); Dr. Kiss Kálmánné (Oktatás és Köznevelés); Halász Miklós (Oktatás és Köznevelés), Pogány Gábor Benő (Képzőművészet).
2010: Prima: Balázs Péter (Színház- és Filmművészet); Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus (Zeneművészet); Fazekas Magdolna (Képzőművészet). Tiszteletbeli különdíj: Kautzky Ervin (Színház- És Filmművészet). Közönségdíj: Korim Éva (Sajtó).
2011: Prima: Bán János (Irodalom); Béres Jenő (Oktatás és Köznevelés); Kertész Marcella (Színház- és Filmművészet). Tiszteletbeli különdíj: Dózsa László (Színház- és Filmművészet); Dr. Dajka Miklós (Orvostudomány). Különdíj: Mészáros János (Építészet és Építőművészet). Közönségdíj: Folláth János (Sport).
2012: Prima: Pendzsom Néptánc Egyesület (Népművészet és Közművelődés); Radó Denise (Színház- és Filmművészet); Pór Péter (Sport). Tiszteletbeli különdíj: Baráth Etele (Sport). Különdíj: Bischof László (Zeneművészet).
2013: Prima: Kiss József (Irodalom); Lamos Imre (Oktatás és Köznevelés); Furkó Kálmán (Sport, Oktatás és Köznevelés). Tiszteletbeli különdíj: Kovács Mihály (Népművészet és Közművelődés). Különdíj: Gúth Ferenc (Tudomány); Demeter István (Népművészet és Közművelődés). Közönségdíj: Barabás Botond (Színház- és Filmművészet).
2014: Prima: Mészáros János (Sajtó); Dr. Tóth Albert (Oktatás és Köznevelés); Tisza Táncegyüttes (Népművészet és Közművelődés). Különdíj: Dósa Mátyás (Színház- és Filmművészet).
2015: Prima: Dr. Krasznai Géza (Tudomány); Jászsági Hagyományőrző Egylet (Népművészet és Közművelődés); Lőrincz Judit (Zeneművészet). Különdíj: Tekse András (Építészet és Építőművészet). Közönségdíj: Dr. Pataki Mihály (Oktatás és Köznevelés).
2016: Prima: Czupp Pál (Népművészet); Dr. Grúber Károly (Tudomány); Kővári Lászlóné (Sport). Különdíj: Katonai ejtőernyős válogatott (Sport). Közönségdíj: Daróczi Erzsébet (Sajtó).
2017: Prima: Gombos Judit (Színház- és Filmművészet); Verebes György (Képzőművészet); Tiszapüspöki Általános Iskola (Oktatás és Köznevelés). Különdíj: Dr. Csányi Marietta (Tudomány). Közönségdíj: Józsa László (Irodalom).
2018: Prima: Peták Kálmán (Oktatás és Köznevelés); Pogány Attila (Sajtó); Dr. Kertész Róbert (Tudomány). Különdíj: Molnár Éva (Zeneművészet). Közönségdíj: Mészáros Ildikó (Irodalom).
2019: Prima: MH Szolnok Légierő Zenekar (Zeneművészet); Mészáros István (Színház- és Filmművészet); Jászsági Népi Együttes (Népművészet). Különdíj: Serfőző Simon (Irodalom). Közönségdíj: Grint Vilmos (Képzőművészet).
2020: Prima: Mészáros Géza (Sajtó); Nagy Viktor (Sport); Napsugár Gyermekház (Oktatás és Köznevelés). Különdíj: Vargáné Tóth Éva (Képzőművészet). Közönségdíj: Sülyi Károly (Zeneművészet).
2021: Prima: Bodonyi Dóra (Sport); Dr. Rusvai Miklós (Tudomány); Baranya Dávid (Színház- és Filmművészet). Különdíj: Nagyné Török Zsóka (Képzőművészet). Közönségdíj: Ungvári Henrietta (Építész- és Építőművészet).

TUDTAD?

A 2013-as évtől kezdődően új időszámítás vette kezdetét a díj történetében, külsőségekben és tartalomban egyaránt érzékelhető megújulással. Ami azonban változatlan: a kiemelkedő teljesítmények méltó elismerése.

A már megszokott tíz kategória – magyar irodalom, magyar színház és filmművészet, magyar képzőművészet, magyar tudomány, magyar oktatás és köznevelés, magyar építészet és építőművészet, magyar sajtó, magyar népművészet és közművelődés, magyar zeneművészet, illetve magyar sport – változatlan marad.

A kategóriánként megválasztott három-három Prima, azaz összesen harminc jelölt közül végül titkos szavazással kerül ki minden kategória Primissima-díjasa, valamint a publikum által odaítélt PrimaPrimissima Közönségdíj nyertese. A változás jegyében a díjazottak 2013-tól egy megújult, ám az elismerés szellemét méltó módon tükröző kisplasztikát vehetnek át.

ISMERD MEG TOVÁBBI ÉRTÉKEINKET: