Szolnoki Szimfonikus Zenekar

A „Szolnoki Szimfónikus Társaság” Ünnepi hangversenye 1927. május 15-én a Vármegyeháza dísztermében – olvasható abban a műsorfüzetecskében, melyet az említett évben, Beethoven halálának 100. évfordulója alkalmából rendezett országos rendezvénysorozat kapcsán adtak ki. Abból az is kiderül, hogy már április 9-én és 22-én is koncertekkel adóztak a német zeneszerző emlékének Szolnokon. A „Szolnoki Szimfónikus Társaság” akkortájt jószerével hangszeres szólistákból, adott művekre összeült kamarazenekarokból, énekkarokból állt. Mégis, ezt a zeneegyletet tartja a Szolnoki Szimfonikus Zenekar az „ősatyának”.

A kísérlet a városi rendszeres hangszeres zenei élet megmaradására a második világégésig elhalt. Vélhetően az 1944-es év lehetett az ok. A június 2-i légitámadás elsődleges célpontja egyébiránt a vasút volt, az égi pokol azonban a belvárosig, sőt, azon túl is elért. Frontváros lett Szolnok. Mint arról a szolnoki ferences rendi plébánia Historia Domus-a is beszámol, júniusban, júliusban, augusztusban, szeptemberben, októberben újabb és újabb légicsapásokat mértek Szolnokra a szövetségesek.

Október 25-én az itt állomásozó németek még felrobbantották a Tisza-hidat, november 4-én pedig már a szovjet csapatok kezén volt a város. Hogy aztán decemberben több alkalommal még a német bombázók is pusztítsák a megyeszékhelyet. A papi krónika szerint a város az év végére majdhogynem elnéptelenedett: „…lakosainak száma 3 000 lehet a 45 000-ből…”. Aki nem halt meg és még tudott, az mind elmenekült Szolnokról. Így tettek a zenekedvelők, de a zeneművelők is…

Korabeli újságok hírei szerint a következő próbálkozásra húsz évet kellett várni. 1947 őszén megalakult a Szolnoki Filharmonikus Zenekar. A sikeres bemutatkozó hangversenye után még volt néhány szereplése, ám ez a társaság is hamar befejezte működését.

A későbbiekben a zeneiskola tanári kara is aktívan részt vett a város zenei életében, és nagyban hozzájárult zenekultúrája színvonalának emelkedéséhez. Szolnok új színházat kapott, és a zenekar szerveződésének ebben a szakaszában nagyon fontos volt a Szigligeti Színházzal való kölcsönösen jó együttműködés is. Egy állandó zenekar megalapításának gondolata már az 1959–60-as évad végén felmerült. 1961 őszén Bíró Attila színházi karnagy vezetésével alakult egy 42 tagú szimfonikus zenekar, ám ez a kezdeményezés nem bizonyult időtállónak. 1965-ben végül Bali József karmester kapott megbízást és támogatást a zenekar újjászervezésére. Tulajdonképpen ez a Szolnoki Szimfonikus Zenekar hivatalos megalapításának időpontja.

A zenekar ezt követően több szervezeti formát öltött, majd a fenntarthatóbb és hatékonyabb működés érdekében 2007-ben megalakult a Szolnoki Szimfonikus Zenekar Nonprofit Kft., mely szervezet jelenleg is az együttes működtetője. Tulajdonosa és fenntartója pedig a városi önkormányzat.

A zenekar művészeti vezetője Izaki Maszahiro, az 1995-ös MTV Nemzetközi Karmesterverseny győztese. A maestro munkájának és a menedzsment szemléletváltásának köszönhetően az együttes jelentős szakmai és strukturális fejlődésen ment keresztül. Ennek a folyamatnak az eredményeként regisztrált előadó-művészeti szervezetté vált. Éves művészeti programjának gerincét a Liszt Ferenc- és a Fantázia-bérlet keretében megtartott hangversenyek képezik. Több neves karmesterrel és szólistával dolgozik együtt. Az együttes számos bérleten kívüli koncertet ad, állandó résztvevője a megye világi és egyházi rendezvényeinek, és közreműködője a Szolnoki Szigligeti Színház zenés darabjainak is.

A rangos hazai és nemzetközi díjakkal elismert Szolnoki Szimfonikus Zenekar meghatározó és üde színfoltja a magyarországi zenei kultúra palettájának.

MEGNEVEZÉS

Szolnoki Szimfonikus Zenekar

KATEGÓRIA

Kulturális értékek

KAPCSOLAT

Cím: Szolnok, Hild Viktor u. 1.

Telefon: 06 20 272 4721

TUDTAD?

2021 áprilisa óta a Szolnoki Szimfonikus Zenekar karmestere Kanai Toshifumi, ugyanez év júliusától pedig a Szigligeti Színházban is dolgozik. Hobbija a magyar fürdők és szeret főzni.

ISMERD MEG TOVÁBBI ÉRTÉKEINKET: